Metoda nakładkowa jest zabiegiem długookresowym. Jest to zabieg dużo mniej obciążający szkliwo, dlatego zalecana jest dla osób, które mają problem z nadwrażliwością zębów. Dentysta zaleci tę metodę również w przypadku osób, które mają zbyt cienkie szkliwo. Pod nadzorem specjalisty, efekt wybielania nakładkowego jest widoczny po pierwszym zastosowaniu nakładki, przy czym ostateczny wygląd zęby osiągną po dwóch tygodniach.
Preparaty oraz nakładki wybielające można kupić w drogeriach. Nawet w warunkach domowych, zabieg ten jest uważany za względnie bezpieczny, dlatego warto wykorzystać tańszą alternatywę wybielania, jeśli brakuje funduszy na profesjonalny zabieg.
Jak to wygląda w gabinecie
Standardowo, pierwsza wizyta polega na konsultacji ze specjalistą, który sprawdzi stan naszych zębów oraz dobierze zabieg wybielający do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Dopiero, gdy lekarz zdecyduje o zastosowaniu metody nakładkowej, będziemy musieli regularnie odwiedzać jego fotel.
Kolejna wizyta ma na celu stworzenie nakładki dopasowanej do naszego kształtu zębów. Zapobiega to nieszczelności, co mogłoby zmniejszyć jakość efektu końcowego. Niestety, zanim zostanie pobrany wycisk łuku zębowego, należy usunąć kamień i osad nazębny, więc należy się przygotować na prosty, ale czasem bolesny zabieg.
Na podstawie wycisku naszego łuku zębowego, nasza nakładka zostanie stworzona w pracowni protetycznej, dlatego będzie można ją odebrać dopiero po kolejnej wizycie. Wtedy też, otrzymamy zestaw wybielający w postaci strzykawek z żelem wybielającym oraz obszerną instrukcję, żeby móc zachować bezpieczeństwo podczas wykonywania całego procesu wybielania zębów. Od tego momentu należy cały proces przenosi się w domowe warunki.
Proces wybielania zębów w domu
Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją otrzymaną od lekarza. Znajdą się w nich informacje oraz uwagi, które całkowicie rozwieją nasze pytania i wątpliwości. Większość instrukcji obsługi nakładek rozpoczyna się od tego, żeby wyszczotkować zęby.
Ze strzykawki należy wycisnąć odpowiednią ilość preparatu (wedle instrukcji) i równomiernie rozprowadzić w zagłębieniach szyny. Jeśli jesteśmy pewni dawki wyciśniętej do nakładki, należy umieścić ją na zębach i mocno docisnąć. Nakładka musi się dobrze dopasować do zębów, by nie dopuścić do nieszczelności. Czas trzymania jej na zębach wynosi 30 minut . Po wszystkim należy ponownie wyszczotkować zęby pastą z fluorem.