Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Przeprowadzony przez lekarza stomatologa profesjonalny zabieg wybielania pozwala na uzyskanie satysfakcjonującej pacjentów zmiany barwy zębów o kilka odcieni. Efekt wybielania,czyli barwa zębów jaką utrzymaliśmy po wybielaniu, ulega stabilizacji po około dwóch tygodniach od zakończenia zabiegu wybielania i utrzymuje się w zależności od nawyków higienicznych i żywieniowych pacjentów od roku do trzech lat. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć jeśli chce się zachować piękny biały uśmiech.

Efekt wybielania na długi czas

Decydującym czynnikiem mającym wpływ na to czy zęby rozjaśnia się trwale, czy tylko na kilka lat, jest ich stan. Efekt wybielania można utrzymać od 6 miesięcy do nawet trzech lat.

Efekt wybielania ciężko przewidzieć, u niektórych osób uzyska się spektakularną zmianę koloru, a u innych efekty będą ledwo zauważalne.
Wszystko zależy to od stopnia zmineralizowania zęba oraz od stanu wyjściowego. Średnio efekt wybielania utrzymuje się przez 2 lata i uzależniony jest w dużej mierze od indywidualnych nawyków pacjenta. Co nie oznacza, że u wszystkich po tym czasie powróci barwa wyjściowa. Najczęściej, nawet po takim czasie, zęby będą bielsze niż przed wybielaniem. Niekorzystny wpływ na utrzymanie pożądanego efektu mają palenie papierosów oraz dieta zawierająca przebarwiające pokarmy czy napoje, np. kawa, mocna herbata, czerwone wino. Czyli istotna jest też tak zwana „biała dieta„, którą zalecamy pacjentom w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu. W tym okresie szkliwo jest szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników, a potrawy, takie jak: kawa, herbata czy barszcz, mogą negatywnie wpłynąć na uzyskany efekt wybielania. Również brak zmiany swoich nawyków żywieniowych tzn. spożywanie dużych ilości mocnej kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, coli jak również palenie tytoniu mogą przyczynić się,że efekt wybielania zmniejszy się.

Nie tylko biała dieta

Nie można również zapominać o właściwej higienie jamy ustnej. To podstawa zarówno urody, jak i zdrowia zębów. Zęby należy szczotkować po każdym posiłku, a przynajmniej 2 razy dziennie, przez około 2-3 minuty. W sytuacjach, gdy nie ma możliwości umycia zębów, wskazane jest żucie bez cukrowej gumy przez około 20 minut po posiłku. Do mycia można używać pasty o właściwościach wybielających, ale ze względu na jej dość silne działanie ścierające, nie należy przekraczać czasu 2-3 miesięcy jej stosowania. Codzienną higienę trzeba uzupełnić o nitkowanie zębów oraz stosowanie płukanek do ust. Konieczne są również regularne wizyty u stomatologa – lekarz będzie mógł w porę zareagować na pojawiające się ubytki próchnicowe, a także przeprowadzić profesjonalne zabiegi higienizacyjne.