Domowe wybielanie zębów

Domowe sposoby na bielszy uśmiech nie gwarantują bezpieczeństwa naszych zębów, a efekt może okazać się krótkotrwały, gdy znów się zaniedbamy. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie domowe wybielanie,ale żadna z tych metod nie przyniesie pożądanych rezultatów, zawsze można skonsultować się ze stomatologiem i zdecydować się na zabieg w gabinecie dentystycznym, a jeśli nie mamy wystarczająco pieniędzy na taką wizytę, to równie dobre wyniki dostaniemy po używaniu preparatów dostępnych w aptekach.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Mimo całego szeregu sposobów na wybielanie zębów, ciągle niemałą popularnością wśród metod na domowe wybielanie zębów cieszy się soda oczyszczona. Stosuję się ją do płukania jamy ustnej oraz moczenie szczoteczki w jej roztworze. Koszt jej zakupu jest bardzo mały, dlatego tę metodę wybielania można zaliczyć do najmniej kosztowych, co dla wielu ludzi jest bardzo ważne. Decydując się na tą metodę, warto pamiętać, że wysokie stężenie sody oczyszczonej działa wprawdzie wybielająco, ale wpływa negatywnie na szkliwo. Należy bowiem pamiętać o tym, że soda nie posiada chemicznych właściwości wybielających zęby, a jedynie właściwości ścierania osadu nagromadzonego na powierzchni zębów. Soda daje efekt wybielający, aczkolwiek krótkotrwały w dodatku niszcząc szkliwo. Skutek? Słabsze i bardziej podatne na przebarwienia zęby. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że metody tej nie można stosować przez dłuższy okres czasu. Nie należy zatem traktować sody oczyszczonej jako sposobu na systematyczne wybielanie zębów i złotego środka na domowe wybielanie zębów.

Domowe wybielanie zębów owocami

Kolejnym niebezpieczeństwem dla zębów jest ich wybielanie za pomocą soku z cytryny. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny wciera się palcem lub przy pomocy wacika w powierzchnię zębów. Efekt takiej kuracji jest jednak wątpliwy. A dodatkowo nadmiar kwasu zawartego w cytrynach powoduje erozję zębów, czyli utratę tkanek twardych zębów oraz ich demineralizację. A to może w szybkim tempie doprowadzić do rozwoju nadwrażliwości.

Do mycia zębów możesz użyć również papki z truskawek, ponieważ zawierają one duże stężenie kwasu jabłkowego, który delikatnie zniweluje przebarwienia na zębach. Należy jednak pamiętać o tym, że truskawki to też cukier, który nie wpływa pozytywnie na zęby.

 

Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku skórki od banana. Niekorzystne działanie banana na szkliwo nie jest tak duże jak sody czy cytryny, jednak w owocu tym znajdują się cukry, które jak wiadomo nie są bezpieczne dla zębów. Osoby obawiające się niekorzystnego działania cukru mogą jednak płukać zęby po zastosowaniu skórki od banana, co pozwala na wyeliminowanie bądź znaczne ograniczenie zagrożenia.

 

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Do wybielania potrzebny jest węgiel aktywny, który można zakupić w aptece bez recepty. Sprzedaje się go zarówno w formie tabletek, jak i kapsułek.

O ile jednak kosmetyczny efekt stosowania węgla może okazać się korzystny, to jego długoterminowe skutki są szkodliwe dla zębów. Do tej pory nie zbadano, czy ziarnista konsystencja węgla jest naprawdę bezpieczna dla naszego szkliwa.

Jeżeli twoje zęby mają naturalnie ciemny kolor lub są bardzo przebarwione i żółte, to przed zastosowaniem węgla powinieneś kupić środek wybielający zawierający nadtlenek wodoru lub spróbować wybielania w gabinecie.

 

Którą metodę wybrać??

Trudno porównywać tę metody z wybielaniem w gabinecie stomatologicznym, ponieważ żadne z domowych rozwiązań nie jest w stanie zapewnić takich efektów jak zabiegi stomatologii estetycznej, czy to dostępne w gabinetach czy też preparatami polecanymi przez stomatologów, ale do wybielania samodzielnego, które są równie efektywne, ale cały proces trwa dłużej.