Czy wybielanie zębów jest szkodliwe??Plusy wybielania zębów w gabinecie.

W tej kwestii możemy być spokojni. Liczne badania naukowe prowadzone w Polsce i na świecie wykazały, że wybielanie zębów nie jest wcale szkodliwe dla struktury zęba ani nie zwiększa ich podatności na próchnicę. Dodatkowo preparat może pozytywnie oddziaływać na nasze zęby dzięki azotanowi potasu, który remineralizuje szkliwo. Po samym wybielaniu zębów również stosuje się preparaty zwiększające mineralizację szkliwa, co w wyraźny sposób może poprawić kondycję zębów.

Oczywiście to wszystko jeśli zabieg jest wykonywany prawidłowo. Dlatego warto zaufać profesjonalistom. Jeśli zabieg jest odpowiednio dobrany do warunków konkretnego pacjenta nie ma możliwości naruszenia stanu zębów. Przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów samodzielnie kończy się wybieleniem przednich powierzchni zębów, natomiast przestrzenie między zębami pozostają ciemne, dając efekt ciemnych szpar między zębami. Dodatkowo możemy nabawić się nadwrażliwości zębów, podrażnić dziąsła jeśli użyjemy za dużo preparatu, albo całkowicie przesadzić z wybielaniem i zęby staną się nie białe a szare. A także nierównomierne rozjaśnienie. Dlatego zębów nie powinno się wybielać samemu ani powierzać swojego uzębienia osobom do tego nieodpowiednim. Tylko zabiegi wybielające prowadzone indywidualnie, bez jakiegokolwiek nadzoru i konsultacji z lekarzem, powtarzane wielokrotnie, są szkodliwe. Stomatolog, który ma wystarczające doświadczenie w zakresie wybielania zębów jest w stanie przewidzieć oraz wykluczyć skutki uboczne.

Wybielanie zębów nie dla wszystkich.

Niestety nie wszyscy mogą poddać się tego typu zabiegowi. W przypadku osób młodych, szkliwo nadal podlega mineralizacji, a wybielanie zębów może ten proces zakłócić. Nastolatkowie poniżej 16. roku życia nie powinny poddawać się wybielaniu zębów, ponieważ komory miazgi zębów i nerwy są powiększone. Zabieg może podrażnić komorę miazgi i spowodować, że stanie się nadwrażliwa. Równie kiedy mamy wybitną nadwrażliwość oraz defekt szkliwa, stomatolodzy odradzają wybielanie.

Również kobiety w ciąży także są zmuszone do odłożenia zabiegu w czasie. Wybielanie zębów w ciąży, a także w okresie karmienia, nie jest bezpieczne, gdyż wysokie stężenie substancji czynnych może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój płodu.